Välkommen, Logga in

Lila leggings från Katvig

Lila leggings från Katvig

Lila leggings från Katvig i ribbstickat material. Katvigäpple i orange på höften. Resår i midjan och sömmar i mörkt lila.

Passar bra till Lila Star Quilt tröja och Blå kjol.

100% ekologisk bomull, GOTS certifierad

Tvättråd: Maskintvätt 40 grader, ej torktumling, strykes på hög värme.

Mer detaljer

Sänkt pris!
80 kr inkl. moms

159 kr inkl. moms

(pris sänkt med 50 %)

Katvig är ett Danskt klädmärke som de senaste åren har färglagt Sverige. Katvigs kläder är till största delen ekologiska (Ekobarn tar endast in de ekologiska kläderna) och företaget vill sätta en ny standard för vad barn och naturen ska bli exponerade för. Katvigs mål är att se till att hela produktionsprocessen från bomullsfältet till alla anställda ska ha en bra känsla. Ingenting i produktionen får förstöra för nästa generation – det priset är för högt att betala.

 

Tvättas separate första gången. Tvätta i 40° skonsamt tvättprogram med tvättmedel utan blekmedel. Använd inte mjukmedel. Använd inte blekmedel. Tag plagget ur tvättmaskinen så snart tvättprogrammet avslutats. Sträck plagget. Hängtorka. Kan strykas ut och in på hög temperatur. Får ej kemtvättas.

  • Maskintvätt 40 grader
  • Strykning Ja
  • Torktumling Nej